Valitse sivu

Henkilöstön yhteystiedot

Henkilöstön yhteystiedot

Sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi [at] ypaja.fi

Kunnanjohtaja Tatu Ujula 044 491 0071 tatu.ujula[at]ypaja.fi
HALLINTO
Talous- ja hallintopäällikkö Pirjo-Maarit Hellman 050 520 3876 pirjo-maarit.hellman[at]ypaja.fi
Palkat Birgitta Mäkelä

Jenni Leino

Päivi Lähteenmäki

Kirsi-Marja Grönfors

050 551 5777

044 738 9947

044 740 8122

0440 599941

birgitta.makela[at]jokioinen.fi

jenni.leino[at]jokioinen.fi

paivi.lahteenmaki[at]jokioinen.fi

kirsi-marja.gronfors(at)jokioinen.fi

Laskentasihteeri Tuula Salo 050 383 1636 tuula.salo[at]ypaja.fi
Toimistosihteeri
Ostoreskontra
Tuomas Rautio 044 4352000 tuomas.rautio[at]ypaja.fi
IT-tukihenkilö 0800 30344 asiakastuki[at]lounea.fi
Työpajaohjaaja Matti Syrjälä 050 371 3817 matti.syrjala[at]ypaja.fi
Työsuunnittelija Kirsi Sainio 050 357 9948 kirsi.sainio[at]ypaja.fi
ELINKEINOPALVELUT
Forssan Yrityskehitys Oy 010 3147900

MAASEUTUPALVELUT
Loimaan maaseutupalvelut (02) 761 1155 maaseutupalvelut[at]loimaa.fi
Maaseutuasiamies

LOMITUSPALVELUT

Eeva Sirkkilä (02) 761 1155 eeva.sirkkila[at]loimaa.fi
Lomatoimiston henkilökunta on siirtynyt 1.1.2020 Sysmän kunnan palvelukseen.
Heidät tavoittaa
Sysmän lomatoimisto
Sysmän puhelinvaihde
03-843 10
Sysmän lomatoimisto
SOSIAALIPALVELUT
Sosiaalipalvelujen henkilökunta on siirtynyt 1.1.2014 Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymän palvelukseen.
3.2.2014 alkaen heidät tavoittaa Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymän keskuksen kautta, puh. 03-41911.
Yhteystiedot löytyvät tällä hetkellä täältä.
Kanta-Hämeen rikos- ja riita-asioiden sovittelutoimisto https://www.fshky.fi/asiakkaalle/sosiaali-perhe-ja-vammaispalvelut/rikos-ja-riita-asioiden-sovittelu/
SIVISTYSPALVELUT
Sivistysjohtaja

Koulutoimensihteeri

 

Tanja Jussila

 

050 5747 739

 

tanja.jussila[at]ypaja.fi

Varhaiskasvatus
Varhaiskasvatusjohtajan sij. vastaava varhaiskasvatuksen opettaja Anne-Mari Paloposki 044 4352015 anne-mari.paloposki[at]ypaja.fi

Heporannan päiväkoti
Vastaava varhaiskasvatuksen opettaja   Anne-Mari Paloposki 044 4352015 anne-mari.paloposki[at]ypaja.fi
Esiopetus/ Pollet
050 3829 531
Päivähoito/ Ponit 050 5747 733 (klo 16.00 jälkeen)
Päivähoito/ Varsat 050 4418 098
Varhaiskasvatuksen opettaja Aino Mäkitalo (Pollet/esiopetus)
Varhaiskasvatuksen opettaja Johanna Vapalahti
(Ponit)
050 5747 733
Varhaiskasvatuksen opettaja Anne-Mari Paloposki (Varsat) 044 4352015
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Helena Koskela (Varsat)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Sari Ojala (Pollet/esiopetus)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Mirka Kaunisto-Vuorentausta (Pollet/ esiopetus)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Mervi Ilvesmäki (Varsat)
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja Eevi Jokinen 044 7064 410
Ryhmäavustaja Heidi Suonpää (Pollet/esiopetus)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Aulikki Lindqvist (Varsat)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, perhepäivähoidon varahoito Agnes Mursto (Varsat) 050 3831 610
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Sini Ruusiala (Ponit) 050 3831 610
Perhepäivähoitaja Johanna Tolvanen 044 4352 022
Perhepäivähoitaja Päivi Suonpää 044 4352 027
Perhepäivähoitaja Ritva Paija 044 4352 016
Perhepäivähoitaja Heidi Heidenstrauch-Venäläinen 044 4352 014
Perhepäivähoitaja Anna-Maria Reittonen 044 4352 026
Päiväkoti/keittiö 044 4352 002
Perusopetus/ Hevospitäjän yhtenäiskoulu
Kartanon yksikkö
Yhtenäiskoulun rehtori Turo Järvelä 044 4352 010 turo.jarvela[at]ypaja.fi
Opettajainhuone 046 9204 840
Opinto-ohjaaja Satu Niinimäki satu.niinimaki[at]ypaja.fi
Lehtori Maija Merivalo äidinkieli maija.merivalo[at]ypaja.fi
Lehtori (Virkavapaalla)

Sijainen

Emmi Auranen

Anniina Savolainen

englanti, historia, yhteiskuntaoppi

englanti, historia, yhteiskuntaoppi ja uskonto

emmi.auranen[at] ypaja.fi

anniina.savolainen[at]ypaja.fi

Lehtori Outi Kössi matematiikka, fysiikka ja kemia outi.kossi[at]ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja Iiris Ojala biologia ja maantieto, kuvaamataito ja kemia iiris.ojala[at]ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja Marianne Saikku kotitalous, terveystieto, tekstiilityö marianne.saikku[at]ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja (Virkavapaalla)
Sijainen
Liisa Taimen

Laura Hakala

ruotsi, saksa

ruotsi, saksa, englanti

liisa.taimen[at]ypaja.fi

laura.hakala[at]ypaja.fi

Päätoiminen tuntiopettaja, erityisopetus (Virkavapaalla)
Sijainen
Elina Mattila

Kaisa Kouri

044 4352021 elina.mattila[at]ypaja.fi

kaisa.kouri[at]ypaja.fi

Erityisluokanopettaja Sari Suvanto-Mäkilä PL 5-9 sari.suvanto-makila[at]ypaja.fi
Luokanopettaja Marko Virtanen 5. lk marko.virtanen[at]ypaja.fi
Luokanopettaja Tarja Virtanen 6. lk tarja.virtanen[at]ypaja.fi
Sivutoiminen tuntiopettaja Pirjo Mutkala
Sivutoiminen tuntiopettaja Juhamatti Jokinen liikunta juhamatti.jokinen[at]ypaja.fi
Sivutoiminen tuntiopettaja Markus Siren tekninen työ markus.siren[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Sari Ojala 044 3469 640 sari.ojala[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Sari Koivisto 044 4352 009 sari.koivisto[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Hanna Sulantola 044 4352 008 hanna.sulantola[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Mari Haavisto 044 2020 543 mari.haavisto[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Heidi Männikkö 044 4914 005 heidi.mannikko[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Jatta Vaittinen jatta.vaittinen[at]ypaja.fi
Koulupsykologi/ peruskoulutus
Kouluterveydenhoitaja Sanna Kytömäki 050 3315 955 sanna.kytomaki[at]fshky.fi
Koulukuraattori Päivi Kallionpää 050 3369 948 paivi.kallionpaa[at]fshky.fi
Keittiö/ puhtaus- ja ruokapalvelut 044 4352 004 kouluruokala[at]ypaja.fi
Perttulan yksikkö 050 9126 846
Luokanopettaja (1. lk), vararehtori Outi Viitanen 050 9126 847 outi.viitanen[at]ypaja.fi
Luokanopettaja (2. lk) Juha Varhi juha.varhi[at]ypaja.fi
Luokanopettaja (3. lk) Raija Kuisma-Koivisto raija.kuisma-koivisto[at]ypaja.fi
Luokanopettaja (4. lk) Arja Varhi arja.varhi[at]ypaja.fi
Erityisluokanopettaja Pirjo Sarapik pirjo.sarapik[at]ypaja.fi
Erityisopettaja, perusopetus Erika Leppälahti-Kallio 044 4352 003 erika.leppalahti-kallio[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja, iltapäiväkerhon ohjaaja Leena Laine leena.laine[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja, iltapäiväkerhon ohjaaja Tuula Kero tuula.kero[at]ypaja.fi
Koulupsykologi/ peruskoulutus
Kouluterveydenhoitaja Sanna Kytömäki 050 3315 955 sanna.kytomaki[at]fshky.fi
Koulukuraattori Päivi Kallionpää 050 3369 948 paivi.kallionpaa[at]fshky.fi
Kirjasto
Kirjastonjohtaja Katso Sivistyspalvelut : sivistysjohtaja
Erikoiskirjastovirkailija Sisko Nurminen 044 4352 006 sisko.nurminen[at]ypaja.fi
Nuoriso- ja liikuntapalvelut
Nuoriso-ohjaaja
Piia Nikkilä 050 5747 732 piia.nikkila[at]ypaja.fi
Liikunnanohjaaja Juhamatti Jokinen 044 4352 012 juhamatti.jokinen[at]ypaja.fi
TEKNISET PALVELUT
Tekninen johtaja Jouko Käkönen 0500 801 914 jouko.kakonen[at]ypaja.fi
Toimistosihteeri Riina Vuorinen 050 414 2521 riina.vuorinen[at]ypaja.fi
Vesilaitoksen hoitaja Tomi Nieminen 050 574 7735 tomi.nieminen[at]ypaja.fi
Talonmies / Kartanon koulu Jouni Paloposki 050 574 7736 jouni.paloposki[at]ypaja.fi
Talonmies / Palvelukeskus Taisto Kuusinen 040 084 1534 taisto.kuusinen[at]ypaja.fi
Talonmies / Yhtenäiskoulu / kirjasto Esa Jaakkola 050 445 5943 esa.jaakkola@ypaja.fi
Kentänhoitaja Kari Vahaniitty 050 544 0343 kari.vahaniitty[at]ypaja.fi
Talonmies / rivitalot Timo Salmi 050 574 7737 timo.salmi[at]ypaja.fi
RAKENNUSVALVONTA
Forssan seudullinen rakennusvalvonta vastaa rakennusvalvonnan tehtävistä Forssan kaupungissa sekä Humppilan, Jokioisten, Tammelan ja Ypäjän kunnissa.

Yhteystiedot löytyvät tällä hetkellä täältä.

Seudullinen ympäritsönsuojelu

Yhteystiedot löytyvät täältä.

PUHTAUS- JA RUOKAPALVELUT
Puhtaus- ja ruokapalvelupäällikkö Mia Metsäranta 050 443 1181 mia.metsaranta@ypaja.fi
Siistijä-keittiöapulainen / Päiväkoti Heporanta Henna Martikainen 044 4352002 henna.martikainen[at]ypaja.fi
Keittäjä-emäntä / Kartanon koulu Tuija Pukkila 044 4352004 tuija.pukkila[at]ypaja.fi
Keittäjä / Kartanon koulu Anne Laiho 044 4352004 anne.laiho[at]ypaja.fi
Siistijä-keittiöapulainen /  Perttulan koulu Sari Anttonen 044 4352005 sari.anttonen@ypaja.fi
Siistijä / Kartanon koulu Miia Rusanen 044 435 2009 miia.rusanen{at]ypaja.fi
Laitosapulainen / Palvelukeskus Sirpa Seppänen 044 4915049 sirpa.seppanen[at]ypaja.fi
Laitosapulainen / Palvelukeskus Jaana Rantanen 044 3008304 jaana.rantanen[at]ypaja.fi
Laitosapulainen / Terveyskeskus/ Haavi/ Veteraanitupa/ Kutomo/ Pertunkaari/ Lukkari Marianne Söderström 050 3714414 marianne.soderstrom[at]ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Mervi Heikkilä 044 4352011 mervi.heikkila[at]ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Marjut Sillanpää 044 4352011 marjut.sillanpaa[at]ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Kiia Suokas 044 4352011 kiia.suokas[at]ypaja.fi
Keittiöapulainen / Palvelukeskuksen keittiö Irja Kanerva 044 4352011 irja.kanerva[at]ypaja.fi
Siistijä / Kunnantalo/Kirjasto/Toimintakeskus Riitta Heikkilä 044 4352 017 riitta.heikkila@ypaja.fi