Valitse sivu

Henkilöstön yhteystiedot

Henkilöstön yhteystiedot

Sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi [at] ypaja.fi

KUNNANJOHTAJA

Tatu Ujula

044 491 0071 tatu.ujula[at]ypaja.fi

HALLINTO

Talous- ja hallintopäällikkö
Pirjo-Maarit Hellman
050 520 3876 pirjo-maarit.hellman[at]ypaja.fi
Palkat

Birgitta Mäkelä
Jenni Leino
Päivi Lähteenmäki
Kirsi-Marja Grönfors

050 551 5777
044 738 9947
044 740 8122
0440 599941
birgitta.makela[at]jokioinen.fi
jenni.leino[at]jokioinen.fi
paivi.lahteenmaki[at]jokioinen.fi
kirsi-marja.gronfors(at)jokioinen.fi
Laskentasihteeri
Tuula Salo
050 383 1636 tuula.salo[at]ypaja.fi
Toimistosihteeri, ostoreskontra
Tuomas Rautio
044 4352 000 tuomas.rautio[at]ypaja.fi
Toimistosihteeri
Mia-Maria Ankelo
044 7504 584 mia-maria.ankelo[at]ypaja.fi
Toimistosihteeri
Markus Seppälä
markus.seppala[at]ypaja.fi
 

 

IT-tukihenkilö 0800 30344 asiakastuki[at]lounea.fi
Tietosuojavaltuutettu
Mika Keskikiikonen
029 7070 217 mika.keskikiikonen@lounea.fi
 
Työpajaohjaaja
Matti Syrjälä
050 371 3817 matti.syrjala[at]ypaja.fi
Työsuunnittelija
Kirsi Sainio
050 357 9948 kirsi.sainio[at]ypaja.fi
 
ELINKEINOPALVELUT
Forssan Yrityskehitys Oy
Yhteystiedot | Forssan Yrityskehitys Oy (fyk.fi)

MAASEUTUPALVELUT
maaseutupalvelut@loimaa.fi
Maaseutuasiamies
Eeva Sirkkilä
050 4687 846
eeva.sirkkila[at]loimaa.fi

LOMITUSPALVELUT
Lomatoimiston henkilökunta on siirtynyt 1.1.2020 Sysmän kunnan palvelukseen.
Lomitus – Sysmä (sysma.fi)

SOSIAALIPALVELUT
Sosiaalipalvelujen henkilökunta on siirtynyt 1.1.2014 Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymän palvelukseen.
Yhteystiedot löytyvät tällä hetkellä täältä.
https://www.fshky.fi/asiakkaalle/sosiaali-perhe-ja-vammaispalvelut/rikos-ja-riita-asioiden-sovittelu/
SIVISTYSPALVELUT
Varhaiskasvatus-sivistysjohtaja Sini Lilja 050 5747 744 sini.lilja[at]ypaja.fi
Koulutoimensihteeri Tanja Jussila 050 5747 739 tanja.jussila[at]ypaja.fi
Varhaiskasvatus
Varhaiskasvatus-sivistysjohtaja Sini Lilja 050 5747 744 sini.lilja[at]ypaja.fi
Heporannan päiväkoti
Vastaava varhaiskasvatuksen opettaja Anne-Mari Paloposki (Varsat) 044 4352 015 anne-mari.paloposki[at]ypaja.fi
Esiopetus/ Pollet
050 3829 531
Päivähoito/ Ponit 050 5747 733 (klo 16.00 jälkeen)
Päivähoito/ Varsat 050 4418 098
Varhaiskasvatuksen opettaja Aino Mäkitalo (Pollet/ esiopetus) 050 3829 531
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja Eevi Jokinen 044 7064 410
Varhaiskasvatuksen opettaja Johanna Vapalahti
(Ponit)
050 5747 733
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Helena Koskela (Varsat)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Sari Ojala (Pollet/esiopetus)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Mirka Kaunisto-Vuorentausta (Pollet/ esiopetus)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Mervi Ilvesmäki (Varsat)
Ryhmäavustaja Heidi Suonpää (Pollet/ esiopetus)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Aulikki Lindqvist (Varsat)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Sini Ruusiala (Ponit) 050 3831 610
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Anne Niinimaa (Ponit)
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, perhepäivähoidon varahoito Agnes Murto (Varsat) 050 3831 610
Perhepäivähoitaja Johanna Tolvanen
Perhepäivähoitaja Päivi Suonpää 044 4352 027
Perhepäivähoitaja Ritva Paija 044 4352 016
Perhepäivähoitaja Anna-Maria Reittonen 044 4352 026
Perhepäivähoitaja Heidi Heidenstrauch-Venäläinen 044 4352 014
Perhepäivähoitaja (sijaisuus) Henriikka Leppälahti 0407296680
Päiväkoti/keittiö 044 4352 002
Perusopetus/ Hevospitäjän yhtenäiskoulu
Kartanon yksikkö
Yhtenäiskoulun rehtori Turo Järvelä 044 4352 010 turo.jarvela[at]ypaja.fi
Opettajainhuone 046 9204 840
Opinto-ohjaaja Satu Niinimäki satu.niinimaki[at]ypaja.fi
Lehtori Maija Merivalo äidinkieli maija.merivalo[at]ypaja.fi
Lehtori (virkavapaalla)

Sijainen

Emmi Auranen

Anniina Savolainen

englanti, historia, yhteiskuntaoppi

englanti, historia, yhteiskuntaoppi ja uskonto

emmi.auranen[at] ypaja.fi

anniina.savolainen[at]ypaja.fi

Lehtori Outi Kössi matematiikka, fysiikka ja kemia outi.kossi[at]ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja Iiris Ojala biologia ja maantieto, kuvaamataito ja kemia iiris.ojala[at]ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja Marianne Saikku kotitalous, terveystieto, tekstiilityö marianne.saikku[at]ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja (virkavapaalla)
Sijainen
Liisa Taimen

ruotsi, saksa

ruotsi, saksa, englanti

liisa.taimen[at]ypaja.fi

Päätoiminen tuntiopettaja, erityisopetus (virkavapaalla)
Sijainen
Elina Mattila

Kaisa Kouri

044 4352021 elina.mattila[at]ypaja.fi

kaisa.kouri[at]ypaja.fi

Erityisluokanopettaja Sari Suvanto-Mäkilä PL 5-9 sari.suvanto-makila[at]ypaja.fi
Luokanopettaja Marko Virtanen 5. lk marko.virtanen[at]ypaja.fi
Luokanopettaja Tarja Virtanen 6. lk tarja.virtanen[at]ypaja.fi
Sivutoiminen tuntiopettaja Pirjo Mutkala
Liikunnanopettaja Juhamatti Jokinen juhamatti.jokinen[at]ypaja.fi
Sivutoiminen tuntiopettaja Markus Siren tekninen työ markus.siren[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Sari Ojala 044 3469 640 sari.ojala[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Sanna Ståhlström sanna.stahlstrom[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Hanna Sulantola 044 4352 008 hanna.sulantola[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Heidi Männikkö 044 491 5524 heidi.mannikko[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Jatta Vaittinen jatta.vaittinen[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Ulla Seppä ulla.seppa[at]ypaja.fi
Koulupsykologi Katariina Ensomaa  050 4731 986 katariina.ensomaa[at]fshky.fi
Kouluterveydenhoitaja Sanna Kytömäki 050 3315 955 sanna.kytomaki[at]fshky.fi
Koulukuraattori Päivi Kallionpää 050 3369 948 paivi.kallionpaa[at]fshky.fi
Keittiö/ puhtaus- ja ruokapalvelut 044 4352 004 kouluruokala[at]ypaja.fi
Perttulan yksikkö 050 9126 846
Luokanopettaja (1. lk), vararehtori Outi Viitanen 050 9126 847 outi.viitanen[at]ypaja.fi
Luokanopettaja (2. lk) Juha Varhi juha.varhi[at]ypaja.fi
Luokanopettaja (3. lk) Raija Kuisma-Koivisto raija.kuisma-koivisto[at]ypaja.fi
Luokanopettaja (4. lk) Arja Varhi arja.varhi[at]ypaja.fi
Erityisluokanopettaja Pirjo Sarapik pirjo.sarapik[at]ypaja.fi
Erityisopettaja, perusopetus Erika Leppälahti-Kallio 044 4352 003 erika.leppalahti-kallio[at]ypaja.fi
Sivutoiminen tuntiopettaja Leena Laine leena.laine[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja, iltapäiväkerhon ohjaaja Leena Laine leena.laine[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja, iltapäiväkerhon ohjaaja Tuula Kero tuula.kero[at]ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja Mari Haavisto mari.haavisto[at]ypaja.fi
Koulupsykologi/ peruskoulutus Katariina Ensomaa 050 4731 986 katariina.ensomaa[at]fshky.fi
Kouluterveydenhoitaja Sanna Kytömäki 050 3315 955 sanna.kytomaki[at]fshky.fi
Koulukuraattori Päivi Kallionpää 050 3369 948 paivi.kallionpaa[at]fshky.fi
Kirjasto
Kirjastonjohtaja –> varhaiskasvatus-sivistysjohtaja
Erikoiskirjastovirkailija Sisko Nurminen 044 4352 006 sisko.nurminen[at]ypaja.fi
Nuoriso-, kulttuuri- ja liikuntapalvelut
Nuoriso-ohjaaja, etsivä nuorisotyö Joonas Halminen 044 435 2018 joonas.halminen[at]ypaja.fi
Kulttuuripalvelut Piia Nikkilä 050 5747 732 piia.nikkila[at]ypaja.fi
Liikunnanohjaaja Juhamatti Jokinen 044 4352 012 juhamatti.jokinen[at]ypaja.fi
TEKNISET PALVELUT
Tekninen johtaja Jouko Käkönen 0500 801 914 jouko.kakonen[at]ypaja.fi
Toimistosihteeri Riina Vuorinen 050 414 2521 riina.vuorinen[at]ypaja.fi
Vesilaitoksen hoitaja Tomi Nieminen 050 574 7735 tomi.nieminen[at]ypaja.fi
Talonmies Jouni Paloposki 050 574 7736 jouni.paloposki[at]ypaja.fi
Talonmies / Palvelukeskus Taisto Kuusinen 040 084 1534 taisto.kuusinen[at]ypaja.fi
Talonmies / Yhtenäiskoulu / kirjasto Esa Jaakkola 050 445 5943 esa.jaakkola@ypaja.fi
Kentänhoitaja Kari Vahaniitty 050 544 0343 kari.vahaniitty[at]ypaja.fi
Talonmies / rivitalot Timo Salmi 050 574 7737 timo.salmi[at]ypaja.fi
Päivystys 050-5718694
RAKENNUSVALVONTA
Forssan seudullinen rakennusvalvonta vastaa rakennusvalvonnan tehtävistä Forssan kaupungissa sekä Humppilan, Jokioisten, Tammelan ja Ypäjän kunnissa.

Yhteystiedot löytyvät tällä hetkellä täältä.

Seudullinen ympäristönsuojelu

Yhteystiedot löytyvät täältä.

PUHTAUS- JA RUOKAPALVELUT
Puhtaus- ja ruokapalvelupäällikkö Mia Metsäranta 050 443 1181 mia.metsaranta@ypaja.fi
Siistijä-keittiöapulainen / Päiväkoti Heporanta Henna Martikainen 044 4352002 henna.martikainen[at]ypaja.fi
Keittäjä-emäntä / Kartanon koulu Tuija Pukkila 044 4352004 tuija.pukkila[at]ypaja.fi
Keittäjä / Kartanon koulu Anne Laiho 044 4352004 anne.laiho[at]ypaja.fi
Siistijä-keittiöapulainen /  Perttulan koulu Sari Anttonen 044 4352005 sari.anttonen@ypaja.fi
Siistijä / Kartanon koulu Miia Rusanen 044 435 2009 miia.rusanen{at]ypaja.fi
Laitosapulainen / Palvelukeskus Sirpa Seppänen 044 4915049 sirpa.seppanen[at]ypaja.fi
Laitosapulainen / Palvelukeskus Jaana Rantanen 044 3008304 jaana.rantanen[at]ypaja.fi
Laitosapulainen / Terveyskeskus/ Haavi/ Veteraanitupa/ Kutomo/ Pertunkaari/ Lukkari Marianne Söderström 050 3714414 marianne.soderstrom[at]ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Mervi Heikkilä 044 4352011 mervi.heikkila[at]ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Marjut Sillanpää 044 4352011 marjut.sillanpaa[at]ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Kiia Suokas 044 4352011 kiia.suokas[at]ypaja.fi
Keittiöapulainen / Palvelukeskuksen keittiö Irja Kanerva 044 4352011 irja.kanerva[at]ypaja.fi
Siistijä / Kunnantalo/ Kirjasto/ Toimintakeskus Riitta Heikkilä 044 4352 017 riitta.heikkila@ypaja.fi